Jaki rodzaj wentylacji?

Osoby, które właśnie zastanawiają się nad budową domu muszą dokładnie zastanowić się nad montażem wentylacji w pomieszczeniach. Jest to niezwykle ważne. Odpowiednia wentylacja w domu może mieć wpływ zarówno na zdrowie i komfort życia człowieka jak i na bezpieczeństwo. Jednak tak naprawdę w momencie projektowania wentylacji musimy wybrać rodzaj wentylacji.

czyszczenie wentylacjiNajbardziej popularne są wentylacja grawitacyjna oraz wentylacja mechaniczna. Zazwyczaj właśnie ludzie wybierają spośród tych dwóch. Jednak tak naprawdę zanim podejmiemy decyzję to musimy poznać wszystkie wady i zalety obu rozwiązań. Trzeba wiedzieć, że w przypadku wentylacji grawitacyjnej jej montaż będzie naprawdę bardzo tani. Zakup wszelkich urządzeń nie będzie kosztował wiele. Montaż także nie należy do najdroższych. Wszystko dlatego, że instalacja tego typu wentylacji wymagała będzie tylko i wyłącznie zastosowania kanałów wywiewnych. Jednak na tym kończą się zalety wentylacji grawitacyjnej.
Wad tego rozwiązania jest bowiem znacznie więcej. Niezbędne będzie tutaj częste czyszczenie wentylacji. Użytkownik wentylacji nie będzie miał bowiem inaczej kontroli nad wydajnością mechanizmu. No i wiadomo, że powietrze nie jest tutaj filtrowane. Jeśli chodzi o samo jej funkcjonowanie to jest ono uzależnione w bardzo dużym stopniu od warunków atmosferycznych. Oczywiście należy pamiętać także o tym, że wentylacja tego typu będzie mogła prawidłowo funkcjonować tylko wtedy, kiedy okna lub drzwi będą rozszczelnione.
Czasami wystarczy jednak wmontować w okna nawiewniki. Osoby, którym zależy na odpowiedniej wentylacji w mieszkaniu powinny raczej wybrać wentylację mechaniczną. Można ją w stu procentach dostosować do potrzeb mieszkańców domu. Będziemy mieć także pełną kontrolę nad całym procesem wentylacji.

Dzięki temu systemowi można nie tylko utrzymać powietrze w domu w czystości, ale także na przykład odzyskiwać ciepło oraz filtrować powietrze, które z zewnątrz dostaje się do środka domu. Na działanie wentylacji mechanicznej wpływ będzie miał tylko człowiek. Nie wpłyną na to warunki atmosferyczne.