Urządzenia do pomiarów wilgotności i temperatury

Na co dzień korzystamy z mało specjalistycznych urządzeń pomiarowych. Zazwyczaj korzystamy tylko z termometru. Jednak jeśli korzystamy z termometru cyfrowego, a nie analogowego, gdzie w słupku jest alkohol, to nawet nie wiemy że tak naprawdę to jest czujnik temperatury i wyświetlacz, są tez bardziej zaawansowany „termometr” cyfrowy zwany domową stacja pogody, ale dowiedzmy się więcej na temat specjalistycznych urządzeń pomiarowych.

Jaki wilgotnościomierz wybrać do pomiarów wilgotności?

czujnik temperaturyNajtańsze na rynku, ale też najmniej dokładne są higrometry włosowe, znane już od kilku wieków. Ich konstrukcja jest niezwykle prosta i oparta na specyficznym zachowaniu ludzkiego albo końskiego włosa, które zmienia swą długość właśnie pod wpływem wilgoci. Włos jest połączony z mechanizmem poruszającym wskazówkę na podziałce. Obecnie często zamiast naturalnego włosa używa się włókien bawełnianych albo syntetycznych.
Higrometry kondensacyjne wskazują poziom wilgotności wyznaczając temperaturę punktu rosy, wszystko w oparciu o zjawisko kondensacji pary wodnej na polerowanym, metalowym naczyniu lub szklanym. Wyznaczona temperatura punktu rosy oznacza wilgotność bezwzględną, natomiast temperatura wpływa na poziom wilgotności względnej.
Wilgotnościomierz elektroniczny jest wyjątkowo dokładny w pomiarach z powodu wzorcowania, kalibrowania oraz legalizowania. Wilgotność powietrza jest wyliczana poprzez modyfikację przewodności czujników, które znajdują się pod napięciem. Coraz częściej ten typ higrometru posiada wbudowany termometr, więc wskazuje nie tylko poziom wilgotności, ale i temperaturę, a nawet inne parametry mikroklimatu. W związku z tym, że mogą pracować w połączeniu z urządzeniami do osuszania i nawilżania, z systemami grzewczymi i wentylacyjnymi, to mają szerokie zastosowanie w szklarniach lub ogrodach botanicznych.
Ostatni typ to psychometr, wilgotnościomierz zbudowany z dwóch termometrów – suchego, który jest miernikiem temperatury otoczenia i mokrego, obłożonego materiałem chłonącym wilgoć. Różnica temperatur jest wskaźnikiem wilgotności powietrza.

Jaki termometr jest najbardziej dokładny w pomiarach temperatury?

Precyzyjne mierzenie temperatury jest koniecznością, np. w laboratoriach, muzeach czy archiwach. Zdecydowanie najbardziej dokładny to termometr elektroniczny. Dodatkowym jego wyposażeniem bywa często minutnik, sonda penetracyjna, alarm oraz niezwykle praktyczne – regulacja i rejestracja temperatury. Termometr elektroniczny ma uniwersalne zastosowanie i często spotykany jest również w mieszkaniach.

A do czego służy czujnik temperatury?

Czujnik temperatury służy do kontrolowania wszelkich zmian temperatury i jej regulacji w zależności od potrzeb. Ma szerokie zastosowanie, przede wszystkim w wielu dziedzinach przemysłu.