Przygotowanie pokrycia dachowego przed zimą

Przygotowania do zimy głównie zaczyna się od ogrodu, zabezpieczenia roślin, przycięcia drzew itp. Jednak wiele osób zapomina, że przed zimą warto jest również wykonać przegląd dachu, a także systemu rynnowego. Szczelność pokrycia oraz powłoki dachu jest podczas zimy zdecydowanie niezbędne.

Pokrycia dachowe – co warto wiedzieć

pokrycia dachoweCzęstą przyczyną zatkania odpływów, przez które ma spływać topniejący śnieg i wody opadowe, są jesienne liście i igły zalegające na dachu. Wylewająca się woda przez zapchane rynny może powodować niszczenie elewacji, powodując jej zawilgocenie, za czym idzie rozwój pleśni i grzybów, szczególnie ma to znaczenie w obszarach o największej ilości opadów typu Gdańsk czy Gdynia. Dla niektórych pocieszającą informacją będzie pewnie fakt, że najmniej wymagającym pokryciem dachowym jest blachodachówka. Jednak nie można pominąć corocznego przeglądu szczelności pokrycia. Wiele osób zapomina również o tym, że konieczne jest co pięcioletnie mycie dachu wykonanego z blachodachówki. Taki zabieg gwarantuje, że pokrycia dachowe z blachy będą miały dłuższą żywotność. Przed nadejściem zimy, skupmy się na sprawdzeniu najbardziej newralgicznych miejsc, czyli okolice komina oraz inne obróbki. Wszelkie ubytki wystarczy dobrze wyczyścić, a następnie zamalować zaprawkową farbą.

Jeżeli chodzi system rynnowy, należy przede wszystkim je oczyścić z wszelkich brudów mogących powodować zahamowanie przepływu. Rynny nie czyścimy za pomocą żadnych ostrych narzędzi lub szczotek. Najlepszym sposobem jest wypłukiwanie zanieczyszczeń za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *