Lokalizacja rur – kiedy się przyda?

Każda naprawa czy konserwacja rur kanalizacyjnych powinna zacząć się od tego, by prawidłowo zlokalizować rury pod ziemią, a następnie ustalić usterkę i stopień jej zaawansowania. Nie zawsze jest to takie proste, szczególnie przy kanalizacji miejskiej.

Lokalizacja rur przydatna przy czyszczeniu

lokalizacja rurTam prace są problematyczne, ze względu na dojście do rur, konieczność kopania w ziemi czy zdzierania betonu. To także niekorzystne działanie dla mieszkańców, którzy są na czas naprawy odcięci od dostępu do kanalizacji, jak również mają utrudniony dostęp do domu, bo droga jest zastawiona samochodami firm zajmujących się kanalizacją. Podstawową czynnością jest zatem lokalizacja rur pod ziemią. Wykorzystuje się tutaj liczne lokalizatory, różniące się wielkością, wyglądem i funkcjami. Na pewno ważny jest lokalizator uzbrojenia podziemnego. Nazwa bywa myląca, ponieważ można go stosować do lokalizacji wszystkich instalacji znajdujących się pod ziemią, takich jak przyłącza wodne, telewizyjne, energetyczne i inne. Wiedząc gdzie i co się znajduje możemy ominąć problematyczne przyłącza i kable, których uszkodzenie przysporzyłoby dodatkowych awarii i kolejnej naprawy. Taki lokalizator to małe urządzenie z wyświetlaczem, które jest łatwe w obsłudze.

lokalizacja rurInny lokalizator nadaje się do wykrywania nielegalnych przyłączy kanalizacyjnych, jak również do wykrycia nieszczelnych instalacji, czy przewietrzenia studzienek. Urządzeniem wpuszcza się dym i wtedy widać, co i jak. To popularna metoda stosowana w wielu miastach i przez wiele firm, szczególnie takich, których nie stać na zakup profesjonalnego samochodu wuko. Trzecim rodzajem lokalizatora są lokalizatory ukrytych studzienek ściekowych. Lokalizator pomoże także w znalezieniu pokryw studzienek, które zostały przykryte śniegiem, ziemią, czy zalane przypadkowo asfaltem. Urządzenie wykrywa metalowe elementy, więc można dociec gdzie są obecne lub dawne studzienki. Takie urządzenia są na pewno przydatne każdej firmie zajmującej się pracami kanalizacyjnymi. Przede wszystkim stosuje się je oczywiście podczas napraw kanalizacji, choć bywają też przydatne przy konserwacji i sprawdzaniu stanu rur. Dzięki lokalizatorom uda się nam uniknąć uszkodzenia rur i innych elementów znajdujących się pod ziemia, dojdziemy do tego, czy ktoś nie podczepił się nielegalnie pod sieć kanalizacyjną, czy też znajdziemy zamaskowane dawne studzienki ściekowe.

Na pewno to sposób najmniej ,,inwazyjny”, a przy tym najłatwiejszy i najtańszy, dlatego też każde przedsiębiorstwo kanalizacyjne powinno takie lokalizatory posiadać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *