Piecyki kozy – jak działają? Jak je wybrać?

Piecyki kozy kojarzą się wielu osobom tylko z mało wygodnymi i raczej brzydkimi piecykami, którymi dogrzewano kiedyś domy. Dlaczego więc teraz wracają do łask i coraz więcej osób decyduje się na kozę w swoim salonie? Jakim opałem się je „karmi”, jaką powierzchnię ogrzewają i czy to na pewno dobry zakupy? Odpowiedzi można znaleźć w poniższym artykule.

Piecyki kozy – na co zwracać uwagę?

piece kozyPrzede wszystkim należy wiedzieć, że choć zasada działania się nie zmieniła, to jednak współczesne kozy są o wiele wygodniejsze w obsłudze i mają nieporównanie większe walory estetyczne. Jeśli ktoś jest zainteresowany wstawieniem kominka do salonu, to z całą pewnością może też rozważyć zakup i wykorzystanie kozy. Trzeba się jednak dobrze zastanowić, czy będzie ona służyć przede wszystkim dekoracji, czy też ma służyć w znacznym stopniu ogrzewaniu pomieszczeń. Przyjmuje się, że piecyk o mocy 1kW pozwala na ogrzanie około dziesięciu-dwunastu metrów pomieszczenia o wysokości sufitu do 2,5 m, tak więc spokojnie można wykorzystać go do ogrzewania domu, a szczególnie dużych pomieszczeń. Piecyk oddaje ciepło całą swoją powierzchnią, dlatego dobrze sprawdzi się w dużych pokojach ustawiony na środku, co zapewnia odpowiedni obieg powietrza i dobry rozkład temperatur.

piece kozyOczywiście nie można zapomnieć o zachowaniu względów bezpieczeństwa, takich jak niepalne podłoże (kamień naturalny, płytki) dookoła piecyka oraz zachowanie odpowiedniej odległości o łatwopalnych materiałów, obrusów, zasłon, firan, dywanów czy mebli. Koza może też dostarczać ciepło do innych pomieszczeń poprzez odpowiedni system ogrzewania. Dokładanie do ognia odbywa się przeważnie przez frontowe drzwiczki, jednak nowoczesne piece kozy mają także drzwiczki z boku czy od góry, pozwalające na wygodne dokładanie drewna lub pelletu. Koza będzie świetnym wyborem dla każdego, kto ceni sobie posiadanie piecyka w domu i wieczory spędzane przy ogniu. Może pomóc w ogrzaniu domu, a na niektórych modelach można nawet gotować. Jest lżejsza niż zwykły kominek, zapewnia więcej możliwości w aranżacji i jest znacznie łatwiejsza w montażu, a także tańsza od standardowych kominków, dlatego cieszy się dużą popularnością.

Przed zakupem własnego piecyka kozy należy zorientować się, jaka moc grzewcza będzie potrzebna do określonego domu i w którym miejscy będzie stać piecyk, co wiąże się z odpowiednią aranżacją pomieszczenia. Należy zwrócić dużą uwagę na system kominowy, ponieważ musi on mieć odpowiedni ciąg i możliwość odprowadzania dymu, aby nie wydostawał się z piecyka do pomieszczenia. Dlatego też do montażu warto wybrać zaufaną firmę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *