Korzyści, jakie niosą ze sobą systemy fotowoltaiczne

Wiatr i słońce to dwa najczęściej wykorzystywane odnawialne źródła energii, które mogą służyć do produkcji prądu. Choć instalacje fotowoltaiczne nadal są mało popularne, coraz częściej zwraca się uwagę na to, jakie korzyści ze sobą niosą – nie tylko ekologiczne, ale także korzyści dla lokalnych społeczności.

Jak działają systemy fotowoltaiczne?

panele fotowoltaicznePrzede wszystkim mają wpływ na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa energetycznego. Oczywistą korzyścią ekologiczną jest zaś ograniczenie emisji dwutlenku węgla. W coraz większej ilości polskich miast można spotkać panele fotowoltaiczne – Lublin tutaj nie jest wyjątkiem. Polska jest krajem, w którym najwyższe nasłonecznienie pojawia się w okresie maj-sierpień, dlatego też te miesiące pozwalają na wytworzenie największej ilości energii fotowoltaicznej. Decydując się na system fotowoltaiczny, należy zastanowić się nad odpowiednią wielkością instalacji – powinniśmy uwzględnić tu nie tylko zapotrzebowanie na energię, ale także rozkład tego zapotrzebowania. Warto wziąć pod uwagę to, że w zimowych miesiącach może być konieczny alternatywny system zasilania, gdyż nasłonecznienie jest wówczas małe i może nie wystarczyć do zasilania gospodarstwa domowego. Najczęściej spotykana jest instalacja wyspowa na dachu.

panele fotowoltaiczneEnergia elektryczna w postaci prądu stałego dzięki inwerterowi jest przekształcana w prąd zmienny, który wykorzystuje się do zasilania urządzeń domowych. W przypadku nadwyżek (spotykanych jedynie w miesiącach letnich) można wykorzystać energię do ładowania akumulatorów, a jeśli nasza instalacja jest podłączona do sieci, wówczas nadwyżkę prądu możemy sprzedać. Przed przystąpieniem do montażu paneli, warto sprawdzić, czy na naszym dachu nie będą występować zacienienia – zasłonięcie jednego ogniwa w szeregu sprawi, że pozostałe ogniwa będą oddawać swoją energię w postaci ciepła właśnie do tego zasłoniętego elementu. W związku z tym wydajność systemu zdecydowanie spadnie. Jeżeli na naszym dachu nie występuje wiele zacienień (dzięki odpowiedniej odległości od drzew czy innych przeszkód), możemy zdecydować się na instalację systemu fotowoltaicznego. To inwestycja jednorazowa – panele odznaczają się wytrzymałością oraz trwałością, dlatego ich utrzymanie wiąże się z niewielkimi kosztami utrzymania, a konieczność napraw jest naprawdę rzadka.

Co jednak najważniejsze – panele nie emitują ani gazów, ani też hałasu oraz drgań, dlatego ich praca jest całkowicie bezproblemowa. Licząc się jednak z tym, że produkcja energii zależy od warunków pogodowych, najlepiej zdecydować się na system fotowoltaiczny podłączony do sieci energetycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *