Stal w architekturze

Stal jest współcześnie jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w budownictwie, ale nie tylko. Styl nowoczesny przewiduje wykorzystanie stali także w produkcji mebli.

Konstrukcje hal stalowych

hala stalowaJak widać, materiał ten ma szerokie zastosowanie, gdyż charakteryzuje się dużą wytrzymałością i trwałością. Ta wytrzymałość jest dużą zaletą z tego powodu, że w połączeniu z niewielką wagą materiału, zapewnia bardzo dobrą nośność. Ponadto stal nadaje się do produkcji prefabrykatów: jedną z metod stawiania budynków ze stali jest wykonywanie ich części w fabryce i dostarczanie na miejsce gotowych wyrobów, które dopiero wtedy są składane. Ze stali wykonywane są między innymi hale – nie tylko magazynowe i produkcyjne, ale także sportowe. Zaletą hali stalowej jest to, że jej stawianie nie zajmuje wiele czasu, ponadto można ją w dowolny sposób modyfikować – na przykład zwiększać jej powierzchnię. Ponadto koszt stawiania hali stalowej jest niższy niż w przypadku hali murowanej. Architekci i inżynierowie wciąż poszukują kolejnych rozwiązań w zakresie projektowania, które sprawią, że możliwości techniczne stali zostaną jak najlepiej wykorzystane: biorąc pod uwagę to, że stal, będąc stopem żelaza z węglem, może być wzbogacana o kolejne składniki, możliwe jest więc ulepszanie jej właściwości, do czego dążą specjaliści.

hala stalowaJeśli chodzi o hale stalowe – producent proponuje budynki jednokondygnacyjne o charakterze funkcjonalnym, czyli właśnie między innymi hale sportowe i magazynowe. Taka hala nie musi wyglądać nieestetycznie – można na przykład zdecydować się na dach łukowy, który sprawia, że budynek w doskonałym stopniu realizuje zamierzenia nowoczesnej architektury. Architekci projektują też hale o ramie wygiętej i wykorbionej, które również wyglądają nowocześnie, pozostawiają na wierzchu nieosłoniętą kratownicę stalową, która staje się elementem dekoracyjnym – możliwości jest naprawdę wiele. Hale stalowe mogą być wykonywane w różny sposób – najczęściej wykorzystuje się kształtowniki walcowane na gorąco: proces ten pozwala na uzyskanie belek i innych elementów konstrukcyjnych o wymaganym kształcie. Wykorzystanie metody walcowania pozwala też na kształtowanie gotowych elementów, na przykład ich wyginanie – dzięki temu właśnie możliwe jest stawianie niepowtarzalnych, wyjątkowych estetycznie konstrukcji. Z kolei metoda walcowania na zimno pozwala na odpowiednie przygotowanie blach, które zostaną wykorzystane na ściany oraz okładziny dachowe.

Dzięki nim można wykonać także poszycie stropu. Każdy dobry producent hal stalowych wykorzystuje najlepsze metody do stawiania wysokiej jakości hal.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *