Architektura ogrodowa, ścieżki i oświetlenie w projekcie ogrodu

Piękny projekt ogrodu, uwzględniający szczegółowo rozplanowane nasadzenia roślin, to nie wszystko. Tak naprawdę nie tylko rośliny są w nim ważne, ale też takie elementy jak odpowiednie oświetlenie, układ alejek i materiał, z którego są one wykonane oraz wybór i styl elementów ogrodowej architektury.

Dobry projekt ogrodu – co powinien uwzględniać

projektowanie ogrodówDo tych ostatnich mogą się zaliczać np. ławki, altany, pergole, trejaże czy fontanny. Wszystkie te rzeczy są bardzo ważne i należy dobrze się zastanowić zanim podejmiemy ostateczną decyzję w tym temacie. Na szczęście dla osób, które nie mają głowy do zastanawiania się nad takimi detalami, projektanci ogrodów coraz częściej oferują również zajęcie się ogrodową architekturą i wyborem oświetlenia, także kontaktują się z wykonawcami i nadzorują przebieg prac. Do właściciela ogrodu należy tylko podjęcie decyzji w zakresie projektu, a ten bywa bardzo szczegółowy, z wizualizacjami włącznie. Warto zdecydować się na takie fachowe projektowanie ogrodów – Łódź, Warszawa czy inne miasta to miejsca, gdzie bez trudu znajdziemy odpowiednich specjalistów, pomagających w wyborze każdego, najdrobniejszego nawet elementu ogrodu. Ich wiedza na temat różnych styli ogrodów pozwala nie tylko na wybór odpowiednich roślin, ale także pozostałych elementów.

projektowanie ogrodówDzięki temu ogród wygląda spójnie i prezentuje się pięknie o każdej porze dnia i nocy. To drugie możliwe jest dzięki dobrze dopasowanemu oświetleniu – oświetlone powinny być nie tylko ścieżki, ale też te elementy architektury, które są dla nas ważne: fontanna, oczko wodne, ulubiona rzeźba czy dekoracyjne donice. Coraz częściej decydujemy się na stosowanie oświetlenia nie tylko z góry, ale też od dołu, co pozwala na uzyskanie nietypowego, oryginalnego efektu. Nie tylko w podświetlaniu architektury, ale też ścieżek i alejek. Modne staje się wyznaczanie światłem krawędzi ścieżek bądź umieszczanie w losowych miejscach świecącej kostki brukowej. Zarówno oświetlenie, jak i elementy architektury czy ścieżki powinny mieć wpływ na bezpieczeństwo użytkowników oraz być dopasowane do siebie i ogólnego stylu ogrodu. W ogrodzie typowo angielskim trudno wyobrazić sobie coś innego niż klasyczne latarnie, z kolei w ogrodzie nowoczesnym świetnym wyborem będzie wspomniana wcześniej podświetlana kostka brukowa.

Tutaj dobrze jest się zdać na wiedzę i doświadczenie osoby projektującej ogród, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy od razu wskazali, na jakich elementach zależy nam najbardziej. Wokół tego można zbudować cały projekt ogrodu, tak aby idealnie wpisywał się gust jego właściciela.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *