Uzdatnianie wody w domu – za pomocą specjalnych filtrów

Każdy z nas choć raz z pewnością natknął się na pojęcie odwróconej osmozy, które z samej nazwy nic nam nie mówi. Na czym więc polega ten proces? Chodzi tu o zastosowanie specjalnych półprzepuszczalnych błon, dzięki którym można zablokować przepływ określonych cząstek – filtry umożliwiają bowiem przenikanie tylko pewnych, wybranych rodzajów cząsteczek. Są więc stosowane do uzdatniania wody, co pozwala na poprawienie jej właściwości jakościowych.

Dlaczego warto uzdatniać wodę?

filtry odwróconej osmozyTo rozwiązanie nie wymaga użycia jakichkolwiek środków chemicznych, dlatego uważane jest za całkowicie bezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Warto zdecydować się na filtry odwróconej osmozy do zastosowania domowego – z tego względu, że są one wyjątkowo tanie, a przy tym skuteczne. Nie ma sensu więc wybierać chemicznych metod zmiękczania wody, zwłaszcza że wówczas taka woda może nie nadawać się do picia. W przypadku wyboru filtrów odwróconej osmozy, z wody możemy korzystać w dowolny sposób – można ją spożywać bez przegotowania, jest także bezpieczne dla dzieci. Dzięki niej delikatna skóra niemowląt nie będzie ulegała podrażnieniom. Ponadto dzięki zastosowaniu takich filtrów możemy zapomnieć o osadzaniu się kamienia na czajniku, ekspresie czy na naczyniach. Decydując się na filtr odwróconej osmozy, możemy zrezygnować z zakupu wody butelkowanej, co z pewnością będzie dla nas pewną oszczędnością.

filtry odwróconej osmozyPrzefiltrowana woda z kranu nadaje się do pojenia zwierząt domowych, do podlewania roślin, obmywania warzyw i owoców, jak i do zmywania naczyń – a więc do wszystkiego. Producenci rozwiązań ekologicznych w zakresie uzdatniania wody proponują między innymi pięcio- lub nawet siedmiostopniowe systemy odwróconej osmozy. Osoby, którym zależy na jak najlepszej jakości wody, mogą zdecydować się na filtr, który wyposażony jest w lampę UV – dzięki niej możliwe jest przeprowadzenie dezynfekcji bakteriologicznej. Lampy takie można zakupić też oddzielnie. Naświetlenie pozwala pozbyć się bakterii, ale nie ma znaczenia dla smaku oraz zapachu wody. Producenci polecają też zastosowanie takich rozwiązań jak montaż osobnej wylewki na umywalce – według nich będzie to miało znaczący wpływ na zużywanie się wkładu. Może wygenerować to spore oszczędności.

Odwrócona osmoza jest najlepszą metodą uzdatniania wody w warunkach domowych, jednak producenci proponują także rozbudowane, przemysłowe systemy odwróconej osmozy – to duże stacje, które zapewniają poprawę jakości wody w całym zakładzie. Z pewnością jeśli zależy nam na uzdatnieniu wody, warto w pierwszej kolejności zainteresować się właśnie odwróconą osmozą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *