Brukowanie – jak zrobić to dobrze?

Celowo postarzana kostka brukowa to dobry wybór do zaprojektowania otoczenia wokół miejskich zabytków. Taka kostka może naśladować antyczny bruk, co sprawi, że będzie ona wywoływała dobre wrażenie na turystach. Do produkcji takiej kostki należy jednak zastosować inną niż tradycyjna mieszankę betonową, a wykończenie polega na specjalnym cieniowaniu barw – dlatego wyroby tego typu mogą być o wiele droższe niż te standardowe.

Jak przebiega układanie kostki brukowej?

kostka brukowaW przypadku gdy zależy nam na oryginalnej fakturze kostki, powinniśmy zdecydować się na kostkę brukową splitowaną, która dobrze prezentuje się jako murek czy schodki – na przykład w ogrodzie. Jednak nie tylko wygląd zewnętrzny kostki się liczy, ale przecież także jej parametry techniczne. Warto zwrócić uwagę na to, czy producent proponuje wyroby, które charakteryzują się bardzo dobrym systemem ochrony nawierzchni – powinien on chronić kostkę przed powstawaniem trwałych plam, a także ograniczyć możliwość powstania wykwitów na kostce. Oczywiście standardem jest też ochrona przed czynnikami zewnętrznymi – nadmiernym słońcem, dużym mrozem czy opadami. Jeżeli jakaś kostka brukowa sprzedawana w Wyszkowie spełniła nasze oczekiwania, możemy przystąpić do brukowania. W pierwszym kroku należy sprawdzić stan podłoża gruntowego oraz dokładnie wyznaczyć powierzchnię, na której będziemy układać kostkę.

kostka brukowaNajprostszą metodą jest oznaczenie terenu za pomocą kołków. Dzięki nim możemy nie tylko wskazać wymiary powierzchni na kostkę, ale też określić, na jakim poziomie będzie nowa nawierzchnia. W następnym etapie konieczne jest przeprowadzenie korytowania gruntu – polega to nie tylko na wykopaniu niepotrzebnej nam ziemi, ale także pozbyciu się korzeni, które rosną na danym terenie. Jeśli kostkę układamy na niewielkiej powierzchni, możemy to zrobić za pomocą narzędzi ręcznych. Inaczej jest w sytuacji, gdy teren na kostkę jest naprawdę duży – wówczas nie obędzie się bez maszyn drogowych takich jak spychacz czy równiarka. Po korytowaniu warto zwrócić uwagę na to, czy grunt jest stabilny – jeśli nie, można rozłożyć mielony żużel lub popiół, który zapewni właściwą stabilizację kostce. Dalej wyrównujemy teren i układamy podbudowę złożoną z warstwy odsączającej oraz z podsypki. W następnym kroku należy wykonać obramowania – krawężniki.

Dopiero wówczas możemy przystąpić do układania kostki, pamiętając o właściwym kierunku układania (zawsze prosto do obramowania). Choć cały proces brukowania składa się z wielu etapów, tak naprawdę nie jest to czasochłonne i skomplikowane zajęcie – jeśli chcemy brukować niewielki teren na przykład na swojej działce, nie musimy zatrudniać do tego fachowców. Bez problemu zrobimy to samodzielnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *