Czym wyróżnia się ogród japoński?

Mówiąc o Japonii, od razu przychodzi nam na myśl określenie „kwiat kwitnącej wiśni”. Japońska wiśnia, czyli sakura, jest najbardziej znanym symbolem tego kraju. To drzewo, które zaczyna zakwitać na samym początku wiosny – dlatego jest dla Japończyków oznaką zbliżającej się ładnej pogody. Ale nie tylko wiśnia pojawia się w japońskich ogrodach.

Jak wygląda ogród w stylu japońskim?

projektowanie ogrodów japońskichRównie popularnymi drzewami są śliwy, a jeśli chodzi o kwiaty, dla Japończyków najpiękniejsze są hortensje oraz chryzantemy. Jeśli zdecydujemy się na projektowanie ogrodów japońskich w mazowieckim, w aranżowanym miejscu nie powinno zabraknąć tych właśnie kwiatów, które wprowadzą nieco koloru – hortensje mogą mieć bowiem różne kolory niebieskiego czy różu, a także bieli. Złożone z nich rabatki zawsze wyglądają pięknie. Z kolei chryzantemy, które nam kojarzą się jedynie z kwiatami cmentarnymi, w Japonii uważane są za herb rodziny cesarskiej. Najładniej prezentują się te duże odmiany, których średnica może liczyć nawet 50 cm. Te ogromne chryzantemy można harmonijne skomponować z tymi najmniejszymi o średnicy, która nie przekracza 9 cm. Zaletą tych kwiatów jest to, że występują w jeszcze większej liczbie kolorów niż hortensje. Chryzantemy mogą być czerwone, różowe, białe, żółte czy purpurowe.

projektowanie ogrodów japońskichStojąc przed zadaniem aranżacji ogrodu na styl japoński, powinniśmy pamiętać o tym, że japońska filozofia projektowania ogrodów zakłada naśladowanie przyrody – w związku z tym zachowanie symetrii między rabatami zupełnie nie jest konieczne, w końcu symetria to nie jest często spotykana w naturalnym krajobrazie. Oprócz wspomnianych drzew i roślin, wymienić powinniśmy jeszcze azalie japońskie, magnolie, peonie oraz klony palmowe. Pamiętajmy też o tym, że w ogrodzie japońskim nie powinno zabraknąć stawu lub strumienia – płynąca woda to jeden z podstawowych elementów wykorzystywanych w japońskiej sztuce ogrodniczej. Warto pamiętać o tym, że ogród może być nie tylko miejscem relaksu, ale też strefą do kontemplacji – być może warto stworzyć jeden spokojny kącik z ławeczką, ukryty przed wścibskimi oczami przechodniów, gdzie będziemy mogli oddawać się rozmyślaniom i podziwianiu przyrody?

Osoby, które chciałyby czegoś oryginalnego, mogą zastanowić się nad zaprojektowaniem japońskiego ogrodu kamiennego, nazywanego karesansui, co dokładnie tłumaczy się jako wyschnięty krajobraz. To ogród kojarzony z kulturą zen. Kamienie są zwykle ciekawie ułożone, a zamiast stawu czy strumienia mamy żwir. Takie otoczenie ma sprzyjać medytacjom. Jak widać, mamy wiele możliwości na stworzenie wyjątkowego ogrodu japońskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *