Stalowe elementy mają bardzo wiele pozytywnych cech, jednak często ulegają korozji. Wystarczy zbyt duża wilgotność powietrza, aby na wykonanych z żelaza produktach, zaczął wytwarzać się rudawy nalot zwany rdzą. Istnieje grupa producentów, która decyduje się na ocynkowanie swoich produktów, jednak proces ten jest bardzo drogi.

Lakiernia proszkowa jest popularna

lakiernia proszkowaWynika to głównie z tego, że zarówno cynk, jak i jego przetopienie są bardzo drogie. Nic więc dziwnego, że producenci szukają innych, bardziej ekonomicznych rozwiązań. Znalezienie jakiejś alternatywy nie stanowi żadnego problemu. W takich zadaniach doskonale sprawdzi się lakiernia proszkowa – Włocławek posiada wiele przedsiębiorstw, które wykorzystują właśnie ten proces malowania. Większość osób nie jest jednak przekonanych do takiego sposobu malowania stalowych elementów, no bo jak proszek miałby tworzyć powłokę antykorozyjną? Wszystko to bardzo dobrze obrazuje sam proces produkcji. Przedsiębiorstwa wysyłają swoje blaszane produkty do specjalistycznych lakierni. Jeżeli elementy tego wymagają, na początku są poddawane czyszczeniu. Podczas piaskowania i szlifowania ścierane są resztki starej farby, a cała powłoka zostaje odtłuszczona. Tak przygotowane elementy trafiają do szczelnych komór lakierniczych.

lakiernia proszkowaProces musi przebiegać w bardzo hermetycznych pomieszczeniach, ponieważ naładowane kinetycznie cząstki zaczęłyby osadzać się również na innych materiałach lub łączyć z kurzem, co osłabiłoby naszą powłokę. Kiedy dysze natryskowe skończą swoją pracę, a proszek dokładnie otuli nasz element, zaczyna się proces wypalania. W specjalistycznych piecach polimeryzacyjnych powoli o stopniowo podgrzewa się elementy do odpowiedniej temperatury, która zwykle nie przekracza 200 stopni Celsjusza. Żeby cząsteczki farby odpowiednio się ze sobą związały i zmieniły swoje właściwości, element musi być podgrzewany przez około dwadzieścia minut. Dokładne parametry ustala się jednak na podstawie informacji o rodzaju farby oraz stali i przede wszystkim grubości elementów. Kiedy uzyskamy już odpowiednio gładką powłokę pokrytą gęstą cieczą, powoli zaczynamy wychładzać element. Uzyskane w ten sposób powłoki są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz zmieniające się warunki atmosferyczne.

Dzięki temu, że chronią stal przed korozją chemiczną i biologiczną, zyskały wielu miłośników zarówno we Włocławku jak i innych polskich miastach. Dużą zaletą lakierni proszkowych jest to, że proces jest bardzo bezpieczny dla środowiska. Sprawia to, że malowanie suchymi farbami praktycznie nie ma żadnych wad.

Kategorie: Usługi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *