Optymalizacja procesów produkcyjnych jest jednym z najbardziej wymiernych elementów rozwoju przedsiębiorstw zajmujących się różnego rodzaju zagadnieniami przemysłu. Na ten czynnik ma wpływ bardzo wiele szczegółowych rozwiązań, jednak jednym z głównych jest zastępowanie starych maszyn i urządzeń nowymi, bardziej wydajnymi i sprawnymi.

Centrum CNC zastępuje inne urządzenia

centrum obróbcze cncDzisiaj rzadko można spotkać firmę, która wszystkie etapy pracy realizuje bez wykorzystania sprzętu elektronicznego, ponieważ znacznie przyspiesza i ułatwia on wykonywanie wielu obowiązków. Mechaniczna obróbka stali zawsze była bardzo czasochłonna i skomplikowana. Powodem trudności zawsze były parametry techniczne tego materiału – duża gęstość objętościowa, niska ścieralność, brak chropowatości oraz izotropowość tego materiału sprawiały, że nadanie mu odpowiedniego kształtu oraz uzyskanie wysokiej jakości i powtarzalności detali było (i wciąż jest) trudne. Przed powstaniem i rozpowszechnieniem maszyn, takich jak frezarki czy tokarki, używano pilników i pił do metalu. Dzisiaj na szczęście rzadko sięga się po narzędzia ręczne, ponieważ hale produkcyjne wyposażone są w zaawansowany technologicznie sprzęt. Mowa oczywiście o maszynach sterowanych numerycznie, które są nie tylko wydajne, ale także praktyczne. Zaawansowane centrum obróbcze CNC jest w stanie zastąpić wiele innych urządzeń.

centrum obróbcze cncDawniej proces produkcji rozpoczynał się na jednym stanowisku, następnie operator, który zakończył swoje zadanie przenosił go do następnej maszyny. W ten sposób wytworzenie jednego elementu mogło obejmować nawet kilka stanowisk roboczych – np. frezarkę, tokarkę, wiertarkę oraz gwintownicę i szlifierkę. Taki tok postępowania nie tylko trwał bardzo długo, ale także determinował powstawanie błędów wymiarowych. Nowoczesne centra obróbcze są tak chętnie stosowane, ponieważ ich używanie ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim wszystkie czynności są wykonywane w jednym miejscu i to bez znaczącej ingerencji operatora, co w znaczny sposób eliminuje powstawanie błędów i sprawia, że wzrasta powtarzalność poszczególnych detali. Jednym wymaganiem jest odpowiednie wprowadzenie danych do komputera oraz ustawienie maszyny w taki sposób. Wtedy mamy gwarancję, cze głowica będzie pracować według stabilnego układu odniesienia, a czujniki ukierunkują działanie frezów na odpowiednie miejsca.

Niektóre centra CNC mają także wbudowany układ chłodzenia, dzięki czemu stal jest na bieżąco chłodzona. Ma to bardzo korzystny wpływ na proces szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z bardzo twardym materiałem.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *