Rok 1960 był przełomem dla ludzkości bowiem to w nim badacz T.H. Maniman zbudował pierwszy laser, od tego czasu nastąpił dynamiczny wzrost budowy urządzeń wykorzystujących różne rodzaje promieniowania laserowego.

Zastosowanie urządzeń laserowych w technologii materiałów

laserW dzisiejszym świecie ludzkość korzysta z ogromnej ilość laserów, lecz nie ma takiego, który byłby uniwersalny, dlatego użytkownik musi bardzo starannie wybrać laser do swoich potrzeb, ponieważ każdy emituje światło o określonej dla siebie długości fali i mocy. Dzięki takiej różnorodności możliwe jest wykorzystanie go w tak wielu dziedzinach przemysłu. Lasery między innymi udoskonaliły technologię materiałów, umożliwiając np. precyzyjne cięcie tych, których rozdzielenie dotychczas nie było możliwe jak np. cięcie kamienia. Poza tym laser umożliwia dokładny i szybki podział na mniejsze części i innych materiałów jak np. cięcie elementów ze sklejki laserem z zachowaniem czystych krawędzi, cięcie tafli szkła nawet o niewielkiej grubości, a także cięcie metalu, ryz papieru oraz spawanie i wiercenie trudno topliwych materiałów. Poza cięciem dzięki laserowi możemy dokonać wszelkiej obróbki typu grawerowanie czy frezowanie szerokie gamy surowców.

urządzenia laseroweNieocenioną rolę laser odgrywa również w medycynie i biologii. W diagnostyce medycznej np. okulistyce urządzenia wykorzystujące wiązkę lasera stosuje się do rozpoznawania skomplikowanych wad wzroku zarówno u dzieci jak i dorosłych, w dermatologii do wczesnego wykrywania chorób nowotworowych będących we wczesnej fazie na co nie pozwalają inne metody diagnozy jak mammografia czy rezonans magnetyczny. Medyczne urządzenia laserowe pozwalają przeprowadzić mikrochirurgiczne zabiegi okulistyczne, bezkrwawe zabiegi chirurgiczne, a także usunąć naczyniaki. Poza tym laser jest narzędziem, które szczególnie ceni sobie medycyna estetyczna. Za jego pomocą możemy usunąć niedoskonałości skóry, zmarszczki czy wykonać zabiegi liftingowe. Poza tym laser wykorzystuje się także w nowoczesnej poligrafii, a w szczególności w urządzeniach takich jak naświetlarki filmów poligraficznych, naświetlarki offsetowe form drukowych, naświetlarki, w drukarkach laserowych.

Również i przemysł wojskowy skorzystał na wynalezieniu laseru, dzięki niemu możliwe jest m.in. sterowanie bombami i pociskami, posłużył się on również w specjalnych metodach rozpoznania i fotografowania. Funkcji lasera w dzisiejszym świecie jest mnóstwo. Znajduje on zastosowanie w każdej gałęzi przemysłu na różne sposoby. Dzięki niemu stało się możliwe to, co dotychczas wydawało się niemożliwe.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *