Wykończenie podług wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wiele osób uważa, że wystarczy na betonowej posadzce ułożyć drewniane panele podłogowe, aby uzyskać komfortową w eksploatacji powierzchnię. Niestety nie jest to prawda.

Podkład pod posadzki

podkład panelowy	Podczas układania okładzin podłogowych należy zwracać uwagę na kilka ważnych aspektów – jednym z nich jest zastosowanie podkładu panelowego. Dlaczego nie warto z niego rezygnować i jakie są zalety jego stosowania? Cienkowarstwowy, wygłuszający podkład panelowy jest jednym z elementów wykończenia posadzki w systemie, który określany jest przez specjalistów jako podłoga pływająca. Wyróżniamy dwa podstawowe typy mat podkładowych – wykonane z tworzyw sztucznych i naturalne. Do pierwszej grupy kwalifikują się wszystkie miękkie pianki poliuretanowe oraz inne tworzywa sztuczne, natomiast do drugiej naturalny korek. Niezależnie od typu materiału, podkład pod panele podłogowe ma właściwości, które czynią go bardzo użytecznym. Układa się go bezpośrednio na posadzce lub na warstwie izolacji przeciwwilgociowej, której rolę może pełnić dyspersja polimerowa. Następnie na kilkumilimetrowej warstwie tworzywa układa się drobnowymiarowe elementy drewnopochodne. Warstwa podkładu pełni funkcję bardzo skutecznej dylatacji pomiędzy panelami podłogowymi a warstwą szlichty.

podkład panelowy	Dzięki temu wszelkie drgania, które powstają podczas użytkowania pomieszczeń – poruszania się ludzi i zwierząt, przestawiania mebli itd. – są tłumione i nie przenoszą się na inne elementy konstrukcji. Ma to ogromne znacznie szczególnie w budynkach piętrowych, w których tłumienie dźwięków i drgań jest bardzo ważne, aby zapewnić komfort znajdujących się na niższej konsygnacji ludzi. Oprócz tego podkład wygłuszający zapewnia także bezpieczeństwo pracy paneli i niweluje powstawanie ewentualnych ich uszkodzeń. Podkład pod panele podłogowe jest również dodatkową barierą dla przenikania ciepła przez przegrody, szczególnie w przypadku podłogi na gruncie lub stropami nad pomieszczeniami nieogrzewanymi. Ogromną zaletą podkładowych mat pod panele podłogowe z pianki poliuretanowej jest to, że przez bardzo długi czas nie ulega ona odkształceniom. Sprężystość – bo tak profesjonalnie określa się parametr, który opisuje, w jaki sposób zachowuje się materiał po zdjęciu przyłożonego obciążenia – gwarantuje, że podłoga przez bardzo długi czas będzie jednolita i płaska.

Dzięki temu użytkownik przez bardzo długi czas będzie cieszył się perfekcyjną aranżacją wnętrza i nie będzie musiał inwestować w częstą wymianę odkształconych paneli.

Kategorie: Budownictwo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *