Aby ocenić, czy dane elementy maszyn charakteryzują się oczekiwaną jakością, przeprowadza się specjalistyczne badania nieniszczące. Nie wpływają one na strukturę elementu, jednak pozwalają dokładnie określić pewne jego parametry. Poznajemy własności materiału bez niszczenia go. Istnieje wiele metod takich badań nieniszczących.

Profesjonalne badania nieniszczące

nieniszczące badania radiograficzneZa ich pomocą można wykryć wady powierzchniowe – takie jak na przykład nieciągłość materiału. Wśród metod tych wymienić można nieniszczące badania radiograficzne, badania ultradźwiękowe, magnetyczno-proszkowe, penetracyjne oraz endoskopowe. O każdym z nich można by powiedzieć wiele – zacznijmy zatem od badań radiograficznych. Jest to metoda, która wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie lub promieniowanie gamma. Elementy poddawane badaniu naświetla się, co pozwala na zarejestrowanie obrazu na kliszy radiograficznej. Obecnie technologia umożliwia uzyskanie obrazu prześwietlanego obiektu od razu na ekranie komputera – to duże udogodnienie, ponieważ nie musimy już konwertować obrazu z kliszy na postać cyfrową. Ta metoda sprawdza się idealnie w wielu sytuacjach, wymienić tutaj można między innymi badanie złączy spawanych i zgrzewanych, jak i odlewów, odkuwek, kęsisk i wielu innych elementów z metalu.

nieniszczące badania radiograficzneNie ma też najmniejszego znaczenia, jaki jest to metal – radiografia może być wykonywana na każdym, a także na stopach metali. Według specjalistów, badanie radiograficzne jest niezwykle dokładne. Może wykryć bowiem nawet minimalną różnicę w grubości elementu, taką, która wynosi raptem 1,5%! Zatem taka metoda charakteryzuje się dużą skutecznością. Jeśli chodzi o pozostałe metody, warto wspomnieć jeszcze o nieniszczących badaniach ultradźwiękowych, ponieważ są jednymi z nowocześniejszych. Wykorzystuje się tutaj fale ultradźwiękowe, które są wprowadzane do obiektu – jeżeli pojawi się różnica w grubości czy nieciągłość, fala taka będzie miała już inną długość. Zatem jest to prosty sposób do wykrywania pęknięć, porowatości, nieszczelności i innych warstw technologicznych. Obecnie metodę tę wykorzystuje się, aby sprawdzić stan połączeń spawanych, wyrobów ceramicznych służących jako izolatory, jak i łopatek turbin i sprężarek, ale też wielu innych elementów.

Obie omawiane metody cieszą się dużą popularnością ze względu na wysoki poziom skuteczności – obie dostarczają precyzyjnych wyników badań. Wśród badań nieniszczących metody te wiodą prym, chociaż przed wybraniem konkretnej metody warto poznać także pozostałe rodzaje badań. Ale przeprowadzanie takich badań to już zadanie dla profesjonalistów.

Kategorie: Usługi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *