Wyrówniarki do drewna powszechnie użytkowane w zakładach przemysłowych, jak i stolarskich nazywane są również strugarkami do drewna. Wyróżniają się niesamowitą precyzyjnością oraz wielozadaniowością. Przeznaczone przede wszystkim do wyrównywania (jak sama nazwa wskazuje), a także do wygładzania powierzchni materiałów i elementów z drewna litego.

Wyrówniarka do materiałów drewnianych

wyrówniarka do drewna	Drewno poddawane obróbce, na przykład cięciu musi zostać w późniejszym procesie wyrównane i wygładzone w celu pozbycia się wszelkich nierówności, wystających sęków czy drzazg, które mogłyby wpłynąć negatywnie na wygląd i jakość drewna służącego do wyrobu mebli albo artykułów drewnianych, jak również stanowić niebezpieczeństwo. Nowoczesna wyrówniarka do drewna służyć może do strugania płaszczyzn, jak i do tak zwanego strugania kształtowego. Wyrównywanie płaszczyzn z pomocą nowoczesnych maszyn, jest niezwykle łatwe i precyzyjne. Niekiedy w odniesieniu do strugarek stosuje się także nazwę „grubościówka”. Grubościówka ta służy natomiast do nadawania materiałom poddanym obróbce określonej grubości. Na rynku, spośród nowoczesnych wyrówniarek do drewna wyróżnić można wyrówniarki jednopłaszczyznowe, dwupłaszczyznowe, jak i te o czterech płaszczyznach. Czym charakteryzują się poszczególne typy strugarek? Wyrówniarka wielopłaszczyznowa służy do równoczesnego strugania płaskiego bądź profilowanego z czterech stron. Takie maszyny znajdą zastosowanie na przykład podczas produkcji desek parkietowych, boazerii czy innego rodzaju listew profilowanych, jakie znaleźć można w wielu polskich domach i mieszkaniach.

wyrówniarka do drewna	Analogicznie wyrówniarka jednopłaszczyznowa służy do wyrównywania elementu z jednej strony, a dwupłaszczyznowa z obu stron równocześnie. Nowoczesna wyrówniarka do drewna umożliwia też struganie całej strefy skrawania razem z narzędziami oraz urządzeniami posuwowymi. W skład jej wchodzi duża osłona, jaka umożliwia obserwację całego procesu równania. Osłony strugarek najczęściej wykonuje się z poliwęglanu lub szkła hartowanego, z tego względu iż zarówno poliwęglan, a także szkło hartowane wykazuje o wiele większą odporność i trwałość niż szkło stosowane np. do produkcji szyb okiennych. Innowacyjność i nowoczesność zauważyć można również w sferze bezpieczeństwa, jakiej poświęca się większą ilość czasu niż podczas produkcji maszyn strugających kilkadziesiąt lat temu. Osłona jest bowiem blokowana razem z napędami i wrzecionem oraz całym mechanizmem posuwającym. Podczas wyboru strugarek, wyrówniarek do drewna należy pamiętać również o tym, aby spełniały wszelkie normy europejskie.

Powinny służyć do wykonywania działań zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Nie należy zaopatrywać się, jak i rozpoczynać prac z pomocą wyrówniarek, które są niekompletne bądź uszkodzone, a także tych, które nie wykazują pełnej sprawności.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *