Na wygląd pomieszczenia wpływ ma wiele czynników – od materiałów wykończeniowych użytych w trakcie remontu, przez meble, jakie zdobią wnętrze, na detalach kończąc. Te ostatnie mają niekiedy decydujący wpływ na prezencję naszego mieszkania, dlatego watro dołożyć szczególnych starań, żeby ich wybór determinował charakter pomieszczenia, a nie stanowił jedynie element, który znalazł się tam przez przypadek.

Listwy w wielu wariantach

listwy mdfDoskonałym sposobem na uatrakcyjnienie wnętrza jest dobór właściwych listw dekoracyjnych, które montuje się zarówno przy podłodze, suficie, jak również na ścianach. Stanowią one niezwykle atrakcyjny element dekoru, podkreślając unikatowy charakter wnętrza, jakie zdobią. Dekoracyjne listwy MDF dostępne są w wielu wariantach – od drobnych, nierzucających się w oczy, przez większe, zachowujące jednak prosty kształt, na bogato zdobionych, ciekawie wzorzystych kończąc. Nadają się zatem zarówno do wnętrz minimalistycznych, jak i tych bardziej tradycyjnych, a także do tych, które swoim stylem nawiązują do bogatych, renesansowych dekorów. Bez względu na to, na które z nich się decydujemy, mogą one pełnić dwojaką funkcję – jedynie ozdobną, a także użytkową. Sprawdzają się świetnie nie tylko jako element dekoru, lecz również jako sposób na ukrycie wystających ze ścian kabli lub też gniazdek elektrycznych.

listwy mdfWykonane są zazwyczaj z płyt pilśniowych, co czyni je wyjątkowo trwałym materiałem odpornym na uszkodzenia mechaniczne, a także tworzywem przez długi okres zachowującym swoje wszystkie właściwości. Ze względu na swój wygląd świetnie komponują się w zestawieniu z panelami podłogowymi lub też wykładziną podłogową. Doskonale prezentują się na każdej ścianie. Ich dodatkowym atutem jest to, że mogą zostać pomalowane na dowolny kolor, co czyni je wyjątkowo uniwersalnym elementem dekoru nadającym się do każdego wnętrza – sprawdzą się zarówno w mieszkaniu, jak również w pomieszczeniach użytku publicznego, takich jak domy kultury czy muzea. Zwłaszcza w tych ostatnich mogą stanowić doskonałe wykończenie nawiązujące swoim stylem do wybranej epoki – antyku, baroku czy renesansu. Listwy dekoracyjne nadają się również do pokrycia tynkiem, dzięki czemu mogą stanowić wspaniały element elewacji.

Znacznie łatwiej jest uzyskać osobliwy kształt, rzeźbiąc w drewnie niż w kamieniu, dlatego wszystkie współczesne sztukaterie zdobiące fasady budynków są wykonywane z listew MDF pokrytych warstwą gipsu lub tynku – unikatowe gzymsy i boniowania we współczesnym budownictwie zawdzięczamy najczęściej płytom pilśniowym.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *