Wiele osób nie przejmuje się zupełnie tym, że wodę deszczową – która dawana jest nam przecież zupełnie za darmo – możemy wykorzystać do własnych celów. To rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale także ekonomiczne! Pozwoli nam bowiem wygenerować spore oszczędności. Po pierwsze taką wodę opadową możemy wykorzystać do podlewania roślin. Jest ona czysta i nie posiada kamienia, dlatego rośliny dobrze ją przyjmują.

Wykorzystywanie wody deszczowej

podziemny zbiornik na deszczówkęPo drugie, jeżeli wykorzystujemy wodę deszczową a nie podziemną ze studni – przyczyniamy się do ochrony środowiska. Ta woda ze studni prędzej czy później się skończy, natomiast do wody deszczowej dostęp mamy zawsze wtedy, kiedy pozwoli na to natura. Istotny jest też fakt, że dzięki wodzie opadowej możemy ograniczyć zużycie wody wodociągowej. Dlaczego? Oprócz podlewania ogrodów, deszczówka może posłużyć nam bowiem także do spłukiwania wc, prania odzieży oraz mycia samochodu. Dzięki temu możemy oszczędzić nawet 50% wody wodociągowej, co przełoży się na o wiele niższe rachunki! Ale w jaki sposób składować taką wodę deszczową, aby móc ją wykorzystać? Najlepiej sprawdzi się podziemny zbiornik na deszczówkę wykonany z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, odpornego na negatywne czynniki środowiskowe. W ofertach producentów znajdziemy zbiorniki o różnej pojemności – można je dobierać na przykład do powierzchni ogrodu do nawadniania.

podziemny zbiornik na deszczówkęJeśli nasz ogród ma mniej niż 100 m2, wówczas wystarczy zbiornik o pojemności od 1 do 1,5 litra. W przypadku większych ogrodów, powiększamy również zbiornik. Kupując zbiornik na deszczówkę, otrzymujemy w zestawie także filtr koszowy z mocowaniem, pompę oraz wąż ssący. Elementy te montujemy w zbiorniku, a samo urządzenie – pod ziemią. Jeżeli chcemy, aby możliwy był ruch pieszy na zbiorniku, wówczas musimy wybrać odpowiednią pokrywę wykonaną z naprawdę wytrzymałego materiału. Istotne jest również postawienie studni chłonnej, która będzie dla nas istotnym zabezpieczeniem w sytuacji przepełnienia zbiornika, co mogłoby się zdarzyć przy kilkudniowych czy kilkunastodniowych obfitych opadach. Podziemne zbiorniki na deszczówkę nie są obecnie drogie, dlatego warto zainteresować się tym rozwiązaniem.

Nie ma sensu marnować wody opadowej, skoro można ją wykorzystać, co przynosi nam wiele plusów! Warto więc przejrzeć oferty producentów, aby wybrać taki zbiornik na wodę deszczową, który spełnia wszystkie nasze oczekiwania pod względem sposobu wykonania oraz oferowanej pojemności. Z pewnością będzie nam z powodzeniem służył przez niejeden sezon.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *