Projektanci wnętrz mają ostatnimi czasy zdecydowanie więcej pracy niż jeszcze kilka lat temu. Zamożni ludzie coraz chętniej kupują apartamenty w największych miastach kraju albo w najbardziej urokliwych zakątkach (nad morzem lub w górach), a ich urządzenie zlecają profesjonalistom. 

Projekty apartamentów

projektowanie wnętrz apartamentówProjektowanie wnętrz apartamentów wymaga więcej pracy niż projektowanie mniejszych mieszkań, a właściciele lokali o podwyższonym standardzie są zazwyczaj bardziej wymagający. Apartamenty różnią się od mieszkań. Przede wszystkim znajdują się w bogatych dzielnicach dużych miast, gdzie w pobliżu możemy znaleźć ekskluzywne restauracje, teatry lub muzea. Charakteryzuje je widok z okna, do którego nie można mieć żadnych zastrzeżeń – głównie na parki, które także znajdują się w pobliżu, a także, jeżeli apartament usytuowany jest na wyższym piętrze, na panoramę miasta. Taki lokal jest znacznie większy od zwykłych mieszkań. Charakteryzuje się większym metrażem, nie tylko na jednym piętrze. Posiada także dodatkowe pomieszczenia, takie jak garderoba lub jeszcze jedna łazienka. Z tych względów projektowanie wnętrza apartamentu jest też bardziej problematyczne od mieszkania. Właściciele chcą, aby projekt był spersonalizowany oraz spełniający ich wszelkie wymagania. Zazwyczaj projektowanie apartamentu obraca się wokół stylów nowoczesnych i modernistycznych. Zaprojektowanie wymarzonego wnętrza dla właścicieli lokalu to nie lada wyzwanie dla projektantów.

projektowanie wnętrz apartamentówIch głównym zadaniem przed stworzeniem projektu jest przeprowadzenie wywiadu, zapoznanie się z planem apartamentu, wymaganiami klientów oraz ich możliwościami finansowymi. Projektant, tworząc projekt, może zaproponować najlepsze rozwiązania oraz możliwości wdrożenia pomysłów klientów w życie. Przed finalną akceptacją, proponuje swoją wizję wnętrza i dokładny kosztorys prac wykończeniowo-montażowych. Dalsza część zależy już tylko od klienta – czy projekt dostaje jego aprobatę, czy też wręcz przeciwnie. Projekt powinien, w miarę możliwości, spełniać jak najwięcej wymagań i założeń klientów. Powinien także pasować do planu apartamentu, a poszczególne pomieszczenia powinny spełniać swoje funkcje oraz razem tworzyć estetyczną i dobrze wyglądającą całość. Kupując apartament należy być przygotowanym na wyższe koszty jego projektowania i urządzenia. Wyższy standard wymaga znacznie większego nakładu środków finansowych.

Z drugiej strony projektanci powinni spodziewać się znacznie bardziej wymagających klientów, których wizje czasami mogą być nierealne do zrealizowania. Najważniejsze jednak, aby w każdej sytuacji umieć znaleźć złoty środek i pójść na kompromis jeżeli okaże się to niezbędne, aby relacja klient – projektant dalej mogła prawidłowo funkcjonować.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *