Podczas budowy nowego domu należy nie tylko rozplanować, jak przebiegać będzie instalacja wodociągowa czy elektryczna, ale także odpowiednio zaprojektować system wentylacyjny. Obecnie tradycyjne rozwiązanie – wentylacja grawitacyjna – powoli jest wypierane przez wentylację mechaniczną. W pierwszej sytuacji wentylacja może zadziałać tylko wówczas, kiedy nastąpi różnica ciśnień pozwalająca na zaciągnięcie powietrza z zewnątrz.

Energooszczędna wentylacja mechaniczna

wentylacja mechanicznaOdbywa się to jedynie wtedy, kiedy poza domem temperatura jest o wiele niższa niż wewnątrz. W sytuacji, gdy na zewnątrz jest ciepło – nawiewniki nie zadziałają, a więc zużyte, gorące powietrze w pomieszczeniu nie zostanie wypchnięte poprzez kratki nawiewne. Wydaje się więc, że o wiele lepsze jest bardziej nowoczesne rozwiązanie – wentylacja mechaniczna. Wydajna wentylacja mechaniczna z Poznania polega na zastosowaniu systemu odzyskiwania ciepła opartego na urządzeniach takich jak rekuperatory. Dzięki nim proces wentylacji odbywa się bez przerwy, przez całą dobę. Wentylowanie powietrza sprawia, że w pomieszczeniu znajduje się zawsze świeże, bogate w tlen powietrze, nie zaś to zużyte – ilość dwutlenku węgla zawarta w nim pogarsza samopoczucie, sprawia, że stajemy się senni. Ponadto niesprawna wentylacja może być przyczyną zagrzybienia i zawilgocenia pomieszczeń. To dlatego tak ważne jest dbanie o wymianę powietrza.

wentylacja mechanicznaRekuperatory wykorzystywane w wentylacji mechanicznej pozwalają na wykorzystanie energii zużytego powietrza do ogrzewania czystego, świeżego powietrza pobieranego z zewnątrz. Jest to rozwiązanie energooszczędne – koszty ogrzewania zmniejszają się, gdyż odzysk ciepła wynosi od 50 do nawet 95%, w zależności od rodzaju zastosowanych wymienników – jeżeli rekuperator będzie wyposażony w dwa wymienniki krzyżowe, wówczas możemy liczyć na nawet 90% odzysku, a 95% w przypadku wymiennika prądowego o równoległym ustawieniu kanałów. Energooszczędność zapewniają także odpowiednie wentylatory stałoprądowe. Prawidłowo zbudowany rekuperator powinien być wyposażony również w filtry powietrza poprawiające jego jakość, nagrzewnicę, jak i system antyzamrożeniowy, dzięki któremu urządzenie będzie mogło działać sprawnie niezależnie od pory roku.

System wentylacji mechanicznej wykorzystuje też automatykę sterującą – możemy więc dostosować proces wentylacji do potrzeb osób znajdujących się w danym budynku. Wszystkie elementy rekuperatora powinny być umieszczone w szczelnej, solidnej obudowie, która będzie stanowić niezbędną izolację dla prawidłowego działania urządzenia.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *